Jak instalujemy membrany

Informacje o membranie hydrizolacyjnej, jej instalacji i rekomendowanych rozwiązaniach

Ogólne informacje o Membranie Revestech

Wszystkie Membrany i inne składniki wchodzące w skład Systemu Revestech są produkowane od 20 lat przez firmę Revestech z siedzibą w Alikante w Hiszpanii i oferowane przez nas jako wyłącznych agentów w Polsce i krajach Bałtyckich.

Membrana jest produktem chemicznym o bardzo przyjaznych właściwościach środowiskowych. Surowce mogą być poddawane recyklingowi. Skład:

– DRY50: 81% poliolefiny EVA i 19% poliester.
– DRY80: 87% poliolefiny EVA i 13% poliester.
– ACU200: 81% poliolefiny EVA 16% polietylen i 40% poliester.

Wymienione składniki nie wchodzą w reakcje ze środowiskiem i w związku z tym są odpowiednie do stosowania jako bariera uszczelniająca. Deklaracja Recyklingu do pobrania na stronie “Do pobrania”.

Elastyczna Membrana Hydroizolacyjna przeznaczona jest do zabezpieczenia powierzchni wewnętrznych, zewnętrznych, użytkowych i nieużytkowych. Membrana hydroizolacyjna DRY 40, 50 i 80 zbudowane są z podwójnej warstwy poliolefiny (EVOA) obustronnie wykończonej włóknami olipropylenowymi dla optymalnej przyczepności z podłożem. Razem z narożnikami, osłonami na rury, odpływami oraz klejem, membrana tworzy system zdolny w stu procentach ochronić powierzchnię przed wilgocią. Wszystkie membrany DRY są izolacją podpłytkową pod okładziny z płytek ceramicznych i kamienia naturalnego do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Jest idealna do stosowania na ścianach i podłogach w budownictwie indywidualnym jak i przemysłowym.

Wszystkie membrany są elastyczne w 140% a zakładki do 200%. Kompensują już istniejące pęknięcia i nowo powstałe. To właśnie ich budowa i odpowiednia włóknina po obu stronach jest tą pozytywną właściwością przy kompensacji pęknięć.

GWARANCJA JAKOŚCI

Na poniższych warunkach REVESTECH® udziela dziesięcioletniej gwarancji na membrany uszczelniające.
Deklarujemy, że membrany DRY50, DRY80 i ACU200 zostały poddane procedurze badania według Zakładowego Systemu Kontroli zgodnego z hiszpańską i europejską normą UNE-EN 13956:2013, „Elastyczne membrany uszczelniające”, uzyskały oznaczenie CE numer 1170/CPR/LF.00548, dodatkowo są chronione patentem ES 1 062 782U.
Pozostałe membrany są wytwarzane zgodne z najnowocześniejszymi standardami produkcji i poddawane ścisłej kontroli jakości, nie zostały certyfikowane z powodu braku odpowiedniej normy.

UWAGA:

Certyfikat Gwarancji do pobrania na stronie “Do Pobrania”
Mieszanie materiałów różnych producentów w czasie prac instalacyjnych lub nie stosowanie rekomendowanych elementów Systemu Revestech będzie oczywiście miało wpływ na uznanie lub nie reklamacji gwarancyjnych.

Instalacja membran w pomieszczeniach mokrych

• Układanie wszystkich membran jest wyjątkowo proste i jest bardzo szybkie w instalacji. Warunek numer jeden to stabilne podłoże na którym ma być instalowana. Beton, kamień lub istniejące kafelki to bardzo dobre podłoże. Powierzchnia powinna być całkowicie gładka i jednolita, wolna od ciał obcych, sucha i bez wypukłości czy też otworów lub występów większych niż 1 mm.

• W celu przymocowania membrany do podłoża, użyj elastycznego kleju do płytek typu C2, zgodnie z UNE EN 12004. Do wykonania zakładek, wklejenia narożników, osłon rur, odpływów i wszelkich innych elementów należy użyć fabrycznego kleju Seal Plus. Dokładny opis instalacji znajdziecie Państwo w Katalogu CAT80 do pobrania w zakładce “Do Pobrania”.
• W pomieszczeniach wilgotnych zaczynamy od ścian. Oczywiście ściana jest już przygotowana i oczyszczona. Rekomendujemy oczyszczenie ścian i podłogi z wystających grudek zwykłą nową cegłą, mającą choćby jedną płaszczyznę płaską. Następnie należy oczyścić ściany i podłogę z kurzu,. Przygotowujemy arkusz membrany takiej długości jakiej jest wysokość ściany. Rozrabiamy elastyczny klej do płytek co najmniej typu C2 (prosimy skonsultować w sklepie o ile są jakiekolwiek wątpliwości). Rozprowadzamy cienką warstwę kleju na ścianie przy pomocy zębatej pacy murarskiej pozostawiając bez kleju około 40 cm od podłogi . Klej nie może być za suchy ani też płynny. Chodzi o to aby widząc jakie jest podłoże pozwolić klejowi zanim zacznie schnąć przeniknąć w mur. Wtedy znacznie wzrasta przyczepność do podłoża. Przyklejamy wcześniej  przygotowane arkusze membran zaczynając od góry. Proszę pamiętać o 10 centymetrowej zakładce pomiędzy arkuszami !. Spod arkuszy membrany należy wycisnąć powietrze przy pomocy pacy murarskiej bez zębów przesuwając pacę od środka arkusza na zewnątrz w lewo i w prawo. Wyciśnięty klej można użyć powtórnie. Nie przyklejać ostatnie około 40 cm każdego arkusza. Membrana będzie wisieć luźno do czasu wykonania podłogi. Klejenie zakładek wykonujemy na końcu. Należy tak zaplanować układanie membrany aby koniec arkusza na długości nie wypadał  w rogu ściany. Nacinamy membranę w miejscu gdzie wychodzą rurki z pitną wodą, kanalizacyjnych rurek PVC i zabezpieczamy “osłonami do rur” . Do tego używamy kleju Seal Plus i szpachelki. Należy bardzo dokładnie rozprowadzić klej, wycisnąć ewentualne pęcherzyki powietrza i dodatkowo posmarować kant zakładki (naroznika i osłon do rur, … – czyli wszystkich elementów dodatkowo wklejanych), upewniając się, że nie zostanie pod osłoną żaden kanalik powietrza.
• Można przystąpić do izolowania podłogi. Zaczynamy od podniesienia wiszącej na ścianie membrany ściannej i przyklejamy podłogowy arkusz membrany na wysokość około 20 – 30 cm na ścianie i dalej kontynuujemy na podłodze. Po ukończeniu przyklejania podłogowych arkuszy klejem do płytek należy wkleić narożniki zewnętrzne, wewnętrzne i inne elementy, które wymagają użycia kleju Seal Plus. Od tego momentu możemy rozpocząć klejenie zakładek na ścianach i podłodze, także klejem Seal Plus rozpoczynając od górnych części scian.

Wklejanie Osłon, Narożników, wiercenie otworów, naprawa uszkodzeń membrany.
  • Zanim ulokujemy Osłony na wystających rurkach należy zaznaczyć całą powierzchnie przyszłej osłony na przyklejonym arkuszu i całą te powierzchnie należy pokryć klejem Seal Plus. Dodatkowo należy dać więcej kleju wokół rurki tak aby wciskając Osłonę, klej wyszedł na zewnątrz otworem obejmującym rurkę. Wyciskamy powietrze spod Osłony i sprawdzamy czy jest widoczne całkowite przyklejenie Osłony, wokół rury i czy jest wystarczająco dużo kleju na ewentualne ruchy rurek.
  • Narożniki, tak samo jak Osłony sa przyklejane o wklejane przy użyciu Seal Plus. Ważne jest aby wywinięty arkusz membrany na ścianę musi być wyższy niż wysokość narożnika.  Na zdjęciu z lewej widać wklejony narożnik i w dalszym ciągu nie jest dokończone wklejanie arkusza ściennego. W ten sposób chce pokazać, że ścienny arkusz jest wklejany ostatni. Nie radzę oszczędzać na kupowanych narożnikach. Za parę złoty jest pewność szczelności. Pokazuje awaryjne wykonanie narożników, jeśli zabraknie na budowie, co nie jest takie rzadkie. Osoba typu “zosia samosia” z doświadczeniem wklei dobrze i nie będzie problemu. Jeśli jednak będzie to robiła osoba bez doświadczenia to są niestety duże szanse, że własnie tu powstanie przeciek. Nie jest problem z wykrojeniem tylko z prawidłowym wklejeniu.
  • Wiercenie otworów aby zainstalować sprzęt łazienkowy lub np. umieszczenie- przykręcenie WC jest koniecznością i nie należy mieć obawy, że membrana nie będzie w dalszym ciągu szczelna. Oczywiście rekomendujemy zabezpieczyć otwór aby nie stał się źródłem przecieków. Należy w miejscu gdzie ma być wykonany otwór naciąć bardzo niewiele membranę i dopiero wtedy wiercić. Chodzi o to aby membrana nie została okręcona na wiertle co może spowodować więcej uszkodzeń. Po wykonaniu otworu należy wcisnąć, dosłownie wcisnąć, klej Seal Plus, następnie wcisnąć klej do kołka, włożyć kolek z klejem do wywierconego otworu i dopiero wkręcać śrubę lub wkręt. Tak należy postępować przy każdym otworze, który robimy w membranie.
  • Zawsze może się zdarzyć, że upadnie jakieś narzędzie, cegła czy obcięty kafelek, który staję tak ostry jak brzytwa. Membrana została przecięta (rzadko się zdarza ale zawsze może się tak stać). Pamiętajmy, że nic groźnego się nie stało. Czyścimy dobrze te miejsce i koło 10 cm wokół uszkodzenia z kurzu, brudu, tłuszczu itd. Wycinamy z rolki membrany łatkę, najlepiej  z tego samego typu membrany. Jeśli jest to DRY80 i nie mamy jej więcej to w takim przypadku możemy zrobić z DRY50, lub odwrotnie. DRY40 może być za cienka jeśli przecięcie ma więcej niż 5 cm. Klej Seal Plus rozprowadzamy na membranie i wklejamy łatkę. Wyciskamy powietrze, jest to bardzo ważne !. Przykrywamy kafelkiem, czy innym twardym elementem aby klej miał czas na wyschniecie bez fizycznego przesuwania o deptania. Po 12 godzinach sprawa jest zakończona.

Instalacja odpływów i brodzika wbudowanego Level, połączenie z membraną

• Montujemy odpływ w uprzednio wyznaczonym i przygotowanym do tego  miejscu. Jeśli jest bardzo stary odpływ, należy go usunąć poniewa PCV ma ograniczony czas funcjonowania. Nowy odpływ poziomujemy i wykańczamy betonem lub klejem do płytek C2, tak aby zgrzana fabrycznie membrana miała od razu podłoże do przyklejenia. Przyklejamy membranę do podłoża klejem do płytek min C2. Przygotowujemy kolejne arkusze membrany do instalacj na podłoże. Zaczynamy od kantu ściana/podłoga i kierujemy się w kierunku już ulokowanego odpływu. Jeśli są rury instalacji kanalizacyjnej i trzeba wykonać izolacje we wasnym zakresie, proponuje wykonać jak na zdjęciu  po lewej stronie ( 1. pierwszy arkusz,  włożonyć do otworu, 1/2 arkusa w otwór 110mm, 100mm, 90mm czy 75mm + 10 cm na zakładkę. Na pozostałej połowie naciąć ząbki  i wywinąć na podłogę. Kleić klejem SealPlus. 2. Drugi, spory kwadratowy kawałek należy przykleić na zebach na podłodze i dopiero wtedy naciąć kolejne zęby w środku czyli nad otworem rury i wywinąć w głąb “grubej” rury. Użyć do klejenia klej Seal Plus.
• Odpływy i brodzik Level. Omawianie instalacji każdego z osobna opływów czy brodzików Level nie jest chyba konieczne bo w opakowaniu każdego z nich są informacje o instalacji. Nasze produkty sa opisywane bardzo dobrze w katalogu łazienki i innych katalogach. Zakładka “Do pobrania”.

• Brodzik LEVEL, nazywany niewidocznym, zlicowanym czy też wbudowanym jest rzeczywiście dla użytkownika biorącego prysznic całkowicie niewidoczny. Dopiero podnosząc do góry kafelki widać nasz brodzik. Jest on wykonany z Poliuretanu bardzo dużej gęstości i kształt frezowany jest programem komputerowym. Dlatego może byc wykonany każdy wymiar brodzika. Należy wbudować w beton tak aby jego górny kant był na tym samym poziomie co podłoże. Dlatego nazywa się wbudowany lub zlicowany. Spadki są wyfrezowane w samym brodziku. Pokryty jest farbą typu Poyurea dla łatwego utrzymania higieny – sprzątania. Jest bardzo nowoczesnym i estetycznym rozwiązaniem i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

W czasie kolejnych targów jest to produkt co robi furorę.

• Wszystkie elementy o których piszemy sa pokazane na zdjęciach po lewej stronie. Więcej detali jest w katalogach w zakładce “Do pobrania”.

Instalacja Membrany na tarasach i dachach płaskich
• Taras i dach paski to bardzo podobne obiekty z naszego punktu widzenia. Mają one wiele metrów kwadratowych prostego izolowania, przyklejając rozwinięte z rolki membrany i sklejenie zakładek. Na dodatek należy podkreślić, że nasze membrany można instalować na istniejące wykończenie, czyli np. kafelki. Proszę zaczynać od dobrego oczyszczenia z tłuszczu, pyłu i innego brudu.
Ponieważ nasze membrany maja dwustronną włókninę, specjalnie pomyślaną do instalowania na istniejący wykończeniu, która to wraz z elastycznym klejem do płytek bardzo dobrze przylega do podłoża i jak dotychczas, czyli przez ponad 12 lat nie mamy, żadnych reklamacji. W zależności co będzie wykończeniem tarasu należy zadbać o mechaniczne zabezpieczenie Membrany. Można ułożyć 4 – 5 cm warstwę betonu lub np. w przypadku instalacji podwyższonej podłogi należy umieścić pod każdą podporą dodatkowy kawałek Membrany DRY80 o wymiarach 3 cm większej z każdej strony niż podpora.

Oczywiście  nie ma budowy gdzie nie ma mniejszych lub większych trudnych miejsc  lub wręcz strategicznych. Jeśli już raz powstał przeciek to na pewno sytuacja nie będzie lepsza i trzeba działać. Na dachu i tarasie każdy deszcz lub rosa zasila już istniejące przecieki i kanalikami kapilarnymi woda znajduje drogi do wnętrza. .

• Zaczynamy od instalacji przepływów przez mury, instalowanie kominów wentylacyjnych podłoża czy zaizolowanie naszą membraną istniejącego odpływu, pod warunkiem, że ma kołnież do którego możemy przykleić naszą membranę (ta sytuacja została opisana powyżej). Najlepiej i najpewniej jest wymontować istniejący odpływ i wmontować nasz, nowy odpływ czy przepust. Są to gotowe odpływy ze zgrzaną fabrycznie membraną i w ten sposób możemy zaoszczędzić sporo pracy i co jest ważniejsze, wmontowany produkt jest 100% szczelny. Uszczelnienia istniejącego odpływu można oczywiście wykonać naszą membraną i zapraszam do obejrzenia zdjęcia po lewej stronie. Ponad to pokazujemy kolejne działania prowadzące do wykonania na terenie budowy narożnika wewnętrznego i zewnętrznego. Sugerujemy aby nie wykonywać samodzielnie narożników bo jest to ryzykowne i polecam tylko osobom z dużym doświadczeniem aby robili samodzielnie. Czas stracony na wykonywanie samodzielne narożników na pewno nie daje oszczędności, mając na uwadze ryzyko przecieków.

W przypadku jakichkolwiek pytań bardzo prosimy o kontakt.

• Instalacja membrany na pionowej ścianie fasady, murku ograniczającego taras lub dach. Membranę należy zainstalować na ścianie do 40 cm licząc od poziomu wykończonej podłogi do góry. Można umieścić za tynkiem i za izolacją cieplną. Jak pisałem wcześniej, membrana musi mieć sztywne podłoże.

W przypadku fasady np. ceglanej, na której to trzeba instalować membranę należy wyrównać tą część gdzie będzie przyklejona membrana i przykleić klejem do płytek około 40 cm od poziomu wykończonej podłogi. W tym przypadku należy przymocować końcowe 2-3 cm membrany do ściany. Do takiego zamocowania trzeba użyć profilowanej blachy, której profil jest przedstawiony na zdjęciu z lewej strony. Membrana MUSI być przymocowana środkami mechanicznymi, czyli po prostu przykręconą śrubami. Tam gdzie kończy się membrana należy przy pomocy szlifierki kątowej wykonać nacięcie o głębokości min.1cm do którego najpierw wciśniemy klej a potem włożymy górny kant blachy (1). Blacha zostanie przykręcona do ściany normalnymi śrubami z kołkami na płaszczyźnie (2). Kończąc trzeba wypełnić kant (3) tym samym, dobrym klejem montażowym tak aby do szczeliny nie przenikała spływająca po fasadzie woda.

Jeśli murek otaczający taras lub dach ma np. 60 cm wysokości, izolujemy cały murek i na zewnętrznej stronie w odległości 15-20 cm w dół należy przymocować membranę profilowaną blachą. Przykręcamy do muru wkrętami z kołkami dociskając ostatnie centymetry membrany . Profil blachy na zdjęciu po lewej stronie.

• Jeśli taras kończy się płasko, podobnie jak większość balkonów, membranę doprowadzamy do kantu podłoża, zginamy w dół i kończymy obniżając membranę 10-20 cm w zależności od grubości płyty betonowej lub ściany. Idealnie jest zakryć obniżający się kant w całości. Kończymy naszą pracę przymocowując membranę do muru profilowaną blachą. Zdjęcie po lewej stronie.

Diabeł śpi w detalach
• Balustrady na balkonach i tarasach. Balustrada wykonana jako mur została omówiona wcześniej. Szybka powtórka to moja sugestia do izolowania całego murku i zakończenie membrany przymocowane blachą od zewnętrznej strony murku. 

• Nóżki balustrad wykonuje ze stali lub aluminium. Najczęściej są,  bo muszą być przykręcone do fasady i podłogi tarasu lub balkonu. Przykręcone najprościej jest odkręcić i zaizolować podkładając membranę pod nóżkę i przykręcić od nowa zgodnie z rekomendowanym postępowaniem przewiercania membran.  W przypadku zatopionych nóżek w betonie tarasu należy wykonać “własny element” izolacyjny dla każdego słupka lub innych elementów jak np. anteny. Zdjęcie po lewej stronie pokazujemy jak należy wyciąć z membrany “Osłona 2” w 2 egzemplarzach. Instalację tego elementu należy wykonać przy pomocy kleju SealPlus. Pierwszą “Osłonę 2” należy przykleić pełną częścią na podłodze a “zębatą” na słupku. Drugą “Osłonę 2” należy okleić pełną częścią na słupku a “zębatą” część na podłodze lub fasadzie gdzie będzie zakrywało wykończenie. 

Izolowanie okien i drzwi tarasowo – balkonowych. Niestety jest to bardzo często spotykany problem i wielu ludzi ma wilgoć w salonach, sypialniach, itd. Okna, które są wystawione na działanie wiatru są najbardziej narażone na przenikanie wody deszczowej przez nieszczelności konstrukcji okiennych i nie precyzyjnie wykonanego wykończenia tynku.

Bez względu na to czy jest to remont czy nowe budownictwo należy zaizolować dolną część otworu okiennego i 30-40 cm na każdym z boków. W przypadku okna tarasowego gdzie jest silne działanie wiatru, sugerujemy wywinąć izolacje na 60 cm. Rysunek po lewej stronie.

• Blachy jako bardzo ważny element wykończenia. Blachy jakie stosujemy w naszej pracy spełniają funkcje techniczną a rzadko kiedy dobieramy jako element dekoracyjny. Może się tak zdarzyć, że jest to jednocześnie dekoracja i spełnia techniczne wymogi. Tak, jest to możliwe ale bardzo rzadko. Dokładamy wszelkich starań aby klient był zadowolony z funkcjonowania, naszej gwarancji i oczywiście zawsze można udekorować to co ma być ładne. Po zakończeniu zawsze jest czas na dekoracje. Po lewej stronie pokazujemy różne profile “blach” wykonanych z aluminium lub żelaznych blach ocynkowanych.

Kanały odwadniające to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko do garaży czy basenów. Tarasy, dachy, toalety publiczne  wszędzie tam gdzie przewidziane są wieksze opady lub użyccie wody ze względów higienicznych. Nasze kanały odwadniające mają fabrycznie zgrzaną membranę i wewnętrzne spadki. Wygodne i szybkie w montarzu ponieważ nie trzeba sie martwić o formowanie spadków.

Dylatacje. Znane wszystkim budowlanym jako odstęp między dwoma częściami budynku dla przeciwdziałania ruchów ziemi, pęcznienia materiałów, przeciwdrganiowe lub zmniejszenia drgań czy wstrząsów. Poniewaz robi sie co ca. 50 m na dużym dachu może być jedna a może dwie. Szczelinę wypełniamy odpowiednio dobranym materiałem dylatacyjnym i Membraną zgodnie z załączonym schematycznym rysunkiem.

Są też dylatacje powierzchniowe i termiczne, stosowane często przy posadzkach z porcelany. Wykonuje się nacinając powierzchnię płyty np. tarasowej, czy też dużej powierzchni do wykładania płytkami. Ponieważ nasza Membrana jest elastyczna w 140%  a same zakładki w 200% nie musimy wykonywać żadnych dotakowych działań. Szparki i pęknięcia będą skompensowane Membraną ponieważ nie tylko jest elastyczna ale ma dwuwarstronną budowę co dodatkowo ułatwia kompensacje.

To czego na pewno nie rekomendujemy

Nie trzeba pokazywać okropnych zdjęć. Wystarczy popatrzeć na wykończenie mieszkań, tarasów czy domów.

Nie rekomendujemy przylepiać klejem membrany do blach a już na pewno NIE, membrany na przykręconej blasze do podłoża.

Klejenie dwóch, różniących się strukturą materiałów nie jest dobrym rozwiązaniem i niestety w szybkim  czasie nastąpi rozklejenie tych materiałów.  ! Różnorodny stopień rozszerzalności rożnych materiałów przy dużych i szybkich zmianach temperatury, spowoduje odklejenie się membrany od blachy. Mimo, że nasza membrana ma 140% rozszerzalności to mimo wszystko wystarczy aby przyklejona do blachy końcówka membrany odkleiła się, aby bardzo szybko postępował proces starzenia i tworzenia się wodnych kanalików.

Nie rekomendujemy używania blach, które służą do zakończenia tarasu lub balkonu i mają szeroką część przykręcaną na płaskiej części tarasu. Blachy te mają kwadratowe otwory, które nie wiadomo po co sa zrobione, ale napewno służą do zbierania się wody i w zimie zamarzając może podnieść kafelki czy inne elementy wykończenia. 

Nie polecamy używanie blach, które mają końcowe wygięcie w kierunku budynku czyli fasady. Nie mówię tu o zagięciu ostatniego najniższego kantu po to aby nie skaleczyć rąk osoby instalującej. Wygięta blacha do fasady spowoduje że drobne kropelki będą kierowane w kierunku fasady. Nie ulewny deszcz jest problemem. To kapiąca rosa codziennego dnia, będącą nośnikiem brudu osiadłego na tarasie lub murze pomału kapie i wiatr niesie na mur lub fasadę.

 Nie rekomendujemy kończyć instalowanie Membrany na ścianie na wysokości górnego kantu listwy podłogowej. To dotyczy pomieszczeń wewnętrznych i zewnętrznych.

Układając podwyższoną podłogę na balkonie czy tarasie absolutnie nie polecamy umieścić podpory do ułożenia wykończenia bezpośrednio na Membranie.

Na pewno nie polecamy układanie Membrany wraz z hydroizolacjami płynnymi. Taki sposób był pokazany na jednej ze stron web i w mojej opinii jest zły. Membrana traci swoje właściwości i nie może być zainstalowana w prawidłowy sposób.

Nie rekomendujemy układania 2 warstw membran. Nie jest to absotutnie nie wskazane i może spowodować problemy szczelności lub trorzenia się grzybów i pleśni. Chętnie sprzedamy podwójną ilość membran ale jest to nie jest nasz sposób zarabiania pieniędzy.

X
0
    0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyPowrót do sklepu