Czy Membrana Revestech może zastąpić instalowanie papy najwyższej jakości typu SBS.
Dla mnie papy typu SBS są znane od 35 lat i uważam, że jedynie one mogą być porównywane z nowej generacji materiałem hydroizolacyjny jakim są Membrany Hydroizolacyjne Firmy Revestech.
W Europie jest dwóch producentów membran i Revestech jest jedną z nich. Drugi to Jeager z Niemiec, który jest jedynie producentem i sprzedaje do większości dystrybutorów europejskich. Różnica pomiędzy tymi dwoma produktami polega na innym składzie chemicznym. W mojej ocenie nasza membrana jest bardziej elastyczna.
Wyliczę tylko właściwości różniące te dwa produkty na bazie Membran, bo zakładam, że wszelkie zalety pap są dobrze znane wśród instalatorów pracujących z papami SBS. Elementy różniące te dwa produkty są następujące:
Elastyczność Membrany jest 140% i zakładek 200%. Taka elastyczność jest absolutnie wystarczająca, aby Membrana czy SBS, mogły kompensować stare i nowo powstające pęknięcia, rysy odszczepienia się kawałeczków betonu itd.
Wielu ludzi pyta czy membrana wytrzymuje temperaturę przejścia od plusa do zera i minusowej temperatury. Tak oczywiście, że wytrzymuje. Membrana jest szczelna w 100% i żadna wilgoć nie wpływa na nią w żadnych temperaturach, bo jej nie chłonie. Badania robiono do -40 stopni i nie odnotowano jakichkolwiek zmian. Podobnie jest z papą SBS.
Budowa Membrany jest różna od papy i tu zaczynają się techniczne różnice pomiędzy tymi dwoma produktami. Membrany składają się z podwójnej warstwy Poliofeliny (EVOA), obustronnie wykończonej włóknem plipropylenowym dla dobrej przyczepności do podłoża za pomocą elastycznego kleju do płytek C2.
– Elastyczność i grubość około 0,8 mm daje bardzo dobrą i łatwą możliwość formowania i układania membrany.
– Może być zgięta 90 stopni przy ścianie i narożnik nie wypełni się powietrzem.
– Narożniki zewnętrzny i wewnętrzny są gotowe, wykonane w fabryce.
– Ważnym elementem są osłony do rur 20 – 110 mm zapewniające całkowitą szczelność przy użyciu fabrycznego kleju SeealPlus. Też wykonane w fabryce.
Bardzo ważnym elementem – składnikiem Membrany jest obustronna włóknina. Specjalnie dobrana długość „włosów” włókniny pozwala po pierwsze bardzo dobrze przymocować do podłoża a poza tym wyprowadzić z podłoża i warstwy kleju mocującego np. płytki lub kamień, pozostałą w nich po montażu wilgoć.
W czasie instalacji membrany eliminowane jest powietrze pomiędzy membraną i podłożem co eliminuje z kolei powstawanie grzybów i pleśniaków.
Membrana jest znacznie łatwiejszym materiałem do wywijania, opasowania rurek lub np. nóżek balustrad, anten, otworów i innych elementów, gdzie nie można wkleić gotowych elementów.
Łączenia arkuszy membran wykonuje się za pomocą kleju fabrycznego SealPlus i szpachelki. Zasada jest prosta i nie wymaga nic więcej jak rozprowadzenie kleju na szerokości 10 centymetrowej zakładki i dociśnięciu górnej warstwy do dolnej.
Jest kilka typów membran, przeznaczonych do różnych celów i praktycznie rzecz biorąc do każdego miejsca, gdzie występuje woda. Basen, zbiornik wody, kondukty wodne, zbiorniki wody pitnej, fundamenty, garaże, balkony, tarasy, dachy płaskie, dachy zielone, dachy o małym spadku, przykrycie instalacji na dachach, osadzenie drzwi tarasowych czy zewnętrznych, parapety, piwnice, pomieszczenia techniczne z wodą, SPA, czy łazienki
Fabryka przygotowała fabrycznie zgrzane elementy PCV lub poliuretanu z membraną, takie jak odpływy liniowe, tarasowe, dachowe, łazienkowe jak wbudowywany brodzik czy przejścia przez mury czy kanały odpływowe. Te wszystkie elementy są szalenie wygodne dla instalatora, ponieważ zapewniają pełną szczelność w połączeniu z podłożem i nieporównywalną szybkość instalacji.
Osoby pracujące z papami są w mojej opinii najbardziej przygotowani praktycznie do natychmiastowego rozpoczęcia pracy z membranami Revestech. Łatwość instalacji, szybkość wykonywania instalacji, eliminacja pracy z otwartym ogniem na terenie budowy i znacznie większa pewność szczelności są mocnymi argumentami do decyzji rozpoczęcia pracy z Membranami.
Zakończę od wspólnych cech, zalet jakie mają papy SBS i Membrany Revestech.
- Elastyczność do 200% w obu produktach
- W temperaturze przejścia z minusowej na plusową i odwrotnie, zachowanie tych dwóch materiałów jest identyczne i nie zmieniają żadnych właściwości, ani nie następuje przyspieszony proces starzenia.
- Absolutna szczelność taka sama dla tych 2 produktów
- Wytrzymałość mechaniczna jest bardzo podobna
- Forma instalacji jest podobna, wykonanie 10cm zakładek
- >Wykonywanie izolacji elementów wywijania na ścianę, kominy, balustrady, okna, przejść przez ściany, zabezpieczenia narożników czy rur, wykończenie tarasów, itd. są praktycznie rzecz biorąc identyczne
- Stosowanie specjalnie profilowanych blach jako elementu wykończeniowego jest identyczne